 |
 | | 27 oktober 2008 LUMC voert vijfhonderdste niertransplantatie van levende donor uitHet Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) heeft met succes de vijfhonderdste transplantatie met de nier van een levende donor uitgevoerd. Bij deze transplantatie kreeg een patiënt een nier van zijn echtgenote. In het LUMC zijn momenteel korte wachttijden voor deze operaties.
De korte wachttijd is vooral te danken aan de zogenaamde geïntegreerde ‘donatiepolikliniek’ en de geïntegreerde keuringspolikliniek voor de ontvangende patiënt. Hier spreekt de ontvanger op één dag alle bij de operatie betrokken specialisten. Wanneer zowel de donor als de ontvanger worden goedgekeurd kan de operatie binnen enkele weken worden uitgevoerd. Het LUMC heeft hiervoor de benodigde ruimte in operatieprogramma’s beschikbaar gemaakt.
Door deze goed georganiseerde zorgpaden kunnen nierpatiënten in het LUMC in de helft van de gevallen ook pre-emptief getransplanteerd worden. Dit betekent dat transplantatie plaatsvindt zonder voorafgaande dialyse. Patiënten die zonder dialyse een nier ontvangen kunnen een hogere leeftijd bereiken dan patiënten die al een dialyseperiode achter de rug hebben.
Deze vijfhonderdste ontvanger van een donornier behoort tot de groep van patiënten die geopereerd kon worden vlak vóórdat dialyse nodig werd.
Ook in 1966, toen in Leiden de eerste succesvolle niertransplantatie in Nederland werd uitgevoerd, ging het om een nier van een levende donor. Deze donor heeft een goede nierfunctie en is nu bijna 90 jaar. Door de voortschrijdende ontwikkelingen in nierdonatie programma’s, zoals indirecte of cross-over donatie, zijn er praktisch geen immunologische barrières meer voor donatie bij leven. In het LUMC vinden jaarlijks ongeveer 140 niertransplantaties plaats, waarvan tachtig dankzij donatie bij leven.
Bron: LUMC
Tip!Doe de voedingstest ontvang gratis Omega 3 Visolie bij uw Personal Multi van FitForMe !
Gerelateerd nieuws |  |
 |